Dzięki tym wskazówkom jest soczyste i ma rumianą skórkę. Szef pewnej restauracji zdradził sposób na pieczenie dużych kawałków mięsa.

W celu nadania mięsu odpowiedniego aromatu i smaku musimy je zamarynować. Zgodnie z gustem przygotowujemy marynatę z ziół, przypraw, wody, oleju, octu, musztardy.

Mięso należy natrzeć marynatą. Mówimy o dużych kawałkach mięsa więc warto czynność powtórzyć kilkukrotnie a następnie pozostawić mięso na kilka do kilkunastu godzin w lodówce.

Przygotowanie mięsa przed pieczeniem

Po czasie na marynowanie musimy mięso przygotować do fazy pieczenia. Wyciągnij je z lodówki i pozostał do czasu aż osiągnie temperaturę pokojową. Przy dużych porcjach może to trwać ok 2 godzin.

Nie zaleca się wkładania mięsa bezpośredni z lodówki do piekarnika. Jeżeli pozwalają nam na to gabaryty mięsa i patelni to warto krótko obsmażyć porcję. Ma to na celu „uszczelnienie” mięsa.

Wszystkie soki wraz z marynatą zostaną później upieczone i nie wypłyną nam na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi mięso powinno być ostatecznie soczyste w środku.

Idealnie rumiana i chrupiąca skórka

Mówimy o dużych porcjach, jeżeli nie mamy możliwości wstępnego podsmażenia przed pieczeniem wsadzamy bezpośrednio do piekarnika. Piekarnik musi być już gotowy, temperatura powinna być w zakresie 230-240 stopni.

Jednak zanim zaczniemy piec warto przetrzeć mięso oliwą lub smalcem po wierzchu. Pieczemy do uzyskania wizualnie rumianego koloru skórki. Następnie zmniejszamy temperaturę do 160-180 stopni kontynuując pieczenie.

Przygotowanie przed podaniem dania.

Chcą usłyszeć słowa uznania nigdy nie podawaj pieczonego mięsa bezpośrednio z piekarnika. Po wyciągnięciu naczynia z daniem z piekarnika pozostaw je w zamkniętym naczyniu, a jeżeli nie ma przykrywki użyj foli aluminiowej.

Zabieg ten powinien potrwać ok 15-20 minut i ma na celu równomierne rozprowadzenie ciepła i zawartych w mięsie soków.

To już finał – serwis dania.

Wszystko gotowe, można zaczynać! Uważaj, żeby nie zepsuć całości w ostatnich sekundach przed konsumpcją. Przygotuj odpowiednio duży i ostry nóż.

Krój odpowiednio duże kawałki, aby podczas krojenia porcja nie łamała się. Zwróć uwagę na sam proces krojenia, przesuwaj nóż z delikatnym dociskiem.

Zbyt duży docisk noża może wycisnąć całą płynną esencję mięsa. I najważniejsze, kroimy w poprzek włókien.  W ten sposób serwowana porcja mięsiwa będzie wyglądała perfekcyjnie, soczysta od środka i chrupka od zewnątrz.

Smacznego!

Czytaj dalej

error: Content is protected !!