Dodaję nawet do barszczu: Naturalne lekarstwo na ciśnienie, chore naczynia krwionośne i otyłość.

Od wielu wieków znamy pozytywne cechy sezamu. Jego nasiona są używane do przygotowania wielu potraw, czy do pozyskania past i olejów różnego rodzaju.

Jego właściwości wykorzystywane są także w wyrobach medycznych i kosmetycznych. Warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom.

Korzystne właściwości odżywcze sezamu

Do najbardziej cennych składników sezamu zaliczyć można m.in. lecytynę, błonnik, kwasy organiczne oraz minerały i witaminy. Warto przy tym wspomnieć, że już 100 gram sezamu dostarcza organizmowi prawie całego dziennego zapotrzebowania na wapń. Dlatego, jeśli połączymy sezam z cynkiem i fosforem możemy ustrzec się przed chorobami stawów, a w tym przed osteoporozą.

Działanie korzystne dla kobiet

Sezam zawiera w sobie beta-fitosterol, który pomaga w utracie wagi poprzez regulację metabolizmu. W połączeniu z witaminą PP substancje mogą zatem pozytywnie wpływać na układ trawienny, a w konsekwencji wspomagają organizm w pozbywaniu się toksyn.

Mówi się, że nasiona sezamu w dużym stopniu mają korzystny wpływ na zdrowie pań. Sezam zawiera w swoich nasionach fitoestrogen, który jest roślinnym substytutem żeńskiego hormonu. Dlatego też korzystnie wpływa na kobiecą gospodarkę hormonalną, podnosząc libido, zmniejszając ryzyko wystąpienia mastopatii i regulują działanie hormonów. Ponadto kobiety mogą wykorzystać sezam do stworzenia naturalnego toniku, który ma właściwości odmładzające.

Wystarczy wymieszać ze sobą:

  • łyżeczkę zmielonego imbiru,
  • łyżeczkę cukru pudru,
  • i oczywiście łyżkę sezamu.

Tak przygotowany tonik można dodawać do potraw lub spożywać samodzielnie łyżeczkę na dzień.

Przeciwwskazania do jedzenia sezamu

Oczywiście sezam, jak wiele innych produktów spożywczych nie może być stosowany przez:

  • dzieci do ukończenia 5 roku życia, gdyż ich organizm może jeszcze nie trawić tłuszczy, które zawiera sezam,
  • osoby uczulone na sezam,
  • osoby borykające się z żylakami i mające problemy z krzepliwością krwi,
  • kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ duża zawartość wapnia i innych substancji w sezamie może wpłynąć na wcześniejszy urodzenie dziecka.

Jeżeli nie należymy do żadnej z powyższych grup, warto rozważyć wprowadzenie sezamu do swojej codziennej diety. Można użyć go nie tylko do sałatek i potraw z warzyw, ale także co słodkich potraw, deserów, ciast i pieczywa. Ziarna sezamu doskonale smakują lekko podsmażone na patelni. Jeśli korzystamy z surowych nasion, warto je w ten sposób przygotować przed spożyciem. Należy pamiętać przy tym o częstym mieszaniu sezamu oraz smażyć je na suchej patelni.

error: Content is protected !!