Hoduj to na własną rękę: Jakie warzywa i zioła opłaca się hodować.

Lubisz mieć zawsze w swojej kuchni świeże i smaczne warzywa oraz przyprawy? Dzięki odrobinie zaangażowania możesz mieć je zawsze pod ręką, i to za darmo! Dokonaj zakupu tylko raz i dbaj o nie, by rosły przez długi czas w Twoim domu.

Z pewnością znasz rośliny, które po umieszczeniu w wodzie zaraz puszczają własne korzenie. Dzięki temu można po krótkim czasie wsadzić je w ziemię i cieszyć się całkiem nową rośliną, powstałą z łodygi lub liścia poprzedniej. Możesz zastosować ten sposób u siebie w domu, kupując wybrane rośliny tylko raz i rozmnażając je, by nie musieć ciągle robić zapasów w sklepie. Jakie to rośliny?

1. Czosnek

Kto z nas nie lubi sosu czosnkowego na pizzy, lub bułek czosnkowych? Możesz robić je sama w domu, a posiadając własny czosnek, możesz mieć do niego nieograniczony dostęp. Korzenie czosnku szybko się pojawiają, i równie szybko rosną, pozostawione w wodzie.

2. Szczypiorek

Pozostawiony w wodzie także szybko odrasta. Musisz jedynie pamiętać o tym, by miał odpowiednio dużo światła.

3. Seler

Niezbędny dodatek do rosołu. Umieść selera z odciętą podstawą w ciepłej wodzie. Poczekaj, aż pojawia się nowe liście i wsadź go w ogródku lub doniczce.

4. Kapusta chińska

Oświetlenie i woda pomogą korzeniom w przemianie w nową, dużą, zdatną do spożycia roślinę.

5. Mięta

Do herbaty lub drinków nadaje się idealnie. Pęd umieszczony w szklance z wodą po tygodniu powinien puścić korzenie. Możesz wsadzić taką sadzonkę do ogródka lub do doniczki na parapecie.

6. Sałata rzymska

Połowa sałaty zanurzona w wodzie na kilka dni zacznie wypuszczać młode liście, niczym nieróżniące się od tych ze sklepu.

7. Kolendra

Tak, jak poprzedniczki, po zanurzeniu w wodzie może zyskać drugie życie.

8. Bazylia

Małe pędy bazylii umieszczone w szklance wody i postawione na słońcu powinny wytworzyć korzenie. Wsadź je do doniczki i ciesz się świeżą przyprawą przez cały rok!

Jak widzisz, oszczędzanie może iść w parze z posiadaniem własnego ogródka na parapecie i nieskończonej ilości ziół i warzyw. Wystarczy odrobina wiedzy i cierpliwości, które w przyszłości odpłacą Ci się pięknymi, świeżymi roślinami.

error: Content is protected !!