Posadź nagietki koło kapusty, rumianek wśród fasoli. Zapoznaj się z tymi trikami, które mogą uratować Twoje plony.

Aby plony z Twojego ogrodu zawsze były obfite, pyszne i zdrowe warto poznać kilka tajemnic dotyczących odpowiedniego sadzenia ziół oraz kwiatów.

Aby cieszyć się pięknymi ogórkami, ziemniakami, melonami czy dynią warto w ich pobliżu posadzić kwiaty nagietka. Uchroni to warzywa przez inwazją ślimaków, mszyc oraz nicieni, a także przed atakiem chorobotwórczych grzybów.

Na grządce pomidorów niech znajdzie się dodatkowo kilka krzaczków bazylii- ich zapach chroni nie tylko przed szkodnikami typowymi dla tego gatunku warzyw, ale także odstrasza mszyce i inne pasożyty. Podobny efekt osiągniemy także w przypadku uprawy ogórków, papryki, cebuli oraz kapusty.

Ochronne działanie wykazuje także popularny szczypiorek. Szczególną skutecznością charakteryzuje się w przypadku ogórków, kapusty i marchwi. Zasadzony gęsto w ogrodzie warzywnym chroni przed pleśnią szarą oraz mączniakiem prawdziwym.

W przypadku fasoli i pietruszki największe właściwości ochraniające posiadają tymianek, bazylia i nagietek.

Przed chorobami wywołanymi grzybicą doskonale chroni także rumianek. Posadź go wokół swojej sałaty, selera, groszku, fasoli i szpinaku, a urosną zdrowe jak nigdy. Przed grzybicą swoich ogrodowych sąsiadów skutecznie ochroni także czosnek i cebula.

W sąsiedztwie ogrodu dobrze sprawdzi się także szałwia– odstrasza ona ćmy kapuściane skuteczniej niż niejeden środek owadobójczy.

Idealnie warunki glebowe dla cukinii i dyni przygotuje posadzone wcześniej na tym miejscu rzodkiewka. Pamiętaj o tym planując rozmieszczenie plonów w Twoim ogrodzie.

Doskonałym wzajemnym uzupełnieniem jest także koperek i ogórki. Koper doskonale ochroni także grządki ziemniaków.

Chcąc cieszyć się pięknymi i bujnie kwitnącymi różami posadź je w towarzystwie lawendy. Takie połączenie jest nie tylko niezwykle atrakcyjne wizualnie, ale także chroni róże przed szkodami, jakie mogą stać się ich udziałem w wyniku inwazji mszyc.

error: Content is protected !!