Szybkie babeczki z twarogiem: Dzięki połączeniu tych trzech składników będą puszyste nawet bez wyrastania.

Babeczki staroczeskie… czy bawarskie?

Babeczki są popularnym ciastem także w Bawarii czy Austrii. Choć te najbardziej znane, które nazywamy bawarskimi, to te posmarowane dżemem i udekorowane serkiem śmietankowym lub posypane tartym serem, te babeczki mogą mieć wiele innych form.

W niektórych miejscach ciasta określane są mianem muffinek, w innych są to pieczone bułeczki, które w dawnych czasach podawano np. do zupy. Jednak najbardziej popularne są te smażone.

Proste muffinki bez wyrastania

Prawdziwe staroczeskie lub bawarskie babeczki są tradycyjnie robione z ciasta na zakwasie. Jednak nie zawsze starczy czasu na przygotowanie takiego ciasta i właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi przepis na muffinki z prostego ciasta twarogowego.

Z połączenia proszku do pieczenia, twarogu i oleju powstaje ciasto, które zachowuje się jak ciasto drożdżowe – stwierdził już na wstępie słynny cukiernik. Dzięki temu muffinki smakują podobnie do tych na zakwasie, ale są gotowe znacznie szybciej, a nawet ci, którzy nie odważą się użyć ciasta drożdżowego, mogą bez obaw zabrać się za ich przygotowanie.

Jeśli zainteresują Cię te muffiny, bez problemu wykonasz je według przepisu, a niektóre jego rady na pewno przydadzą się przy ich przygotowaniu.

Jak zrobić muffiny?

Przygotowanie ciasta twarogowego na muffiny jest stosunkowo łatwe i poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Zaletą jest to, że nie trzeba długo zostawiać nic do wyrośnięcia, a po pół godzinie wysmażone na złoto muffinki są na stole.

Najważniejszym składnikiem w przygotowaniu tych muffinek jest miękki twarożek, do którego lepiej użyć tłustego. Interesujące jest również to, że w cieście używa się semoliny baby, którą można zastąpić gruboziarnistą mąką lub kaszą manną.

Ciasto nie jest w żaden sposób ubijane, wystarczy wymieszać wszystkie składniki szpatułką lub drewnianą łyżką. Ciasto należy dobrze wymieszać, aby proszek do pieczenia był wszędzie równomiernie rozprowadzony.

Ze względu na obecność semoliny lub gruboziarnistej mąki przygotowane ciasto może wydawać się nieco rzadsze. Młoda kasza manna lub gruboziarnista mąka będzie potrzebowała trochę czasu, aby rozciągnąć płyn. Dlatego ważne jest, aby ciasto odpoczęło przed uformowaniem. Ale po prostu włóż je do lodówki na 12-15 minut, a ciasto ładnie się zgęstnieje w tym czasie.

Wystarczy rozwałkować sztywne ciasto na wałku na grubość około 1 cm i wyciąć z niego kółka. Następnie wycina się środek w każdej babeczce jak pączek, co jest również typowe dla staroczeskich babeczek. A przynajmniej zrobiono w nich zagłębienie, żeby zmieściło się w nich dużo twarogu i galaretki.

Następnie obtaczanie ich w cynamonowym cukrze. Muffinki smażymy w odpowiedniej warstwie gorącego oleju na złoty kolor. Podczas smażenia ponownie ważna jest prawidłowa temperatura oleju, czyli 170°C.

Na koniec pozostaje już tylko przygotowanie dekoracji.

Nadzienie z twarogu, śmietany i cukru. Wszystko ubijamy trzepaczką na sztywno. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić, bo obowiązują te same zasady, co przy robieniu samej bitej śmietany, inaczej nadzienie będzie rzadkie. Na początku wystarczy ubijać na lekkich obrotach, potem możesz zwiększyć prędkość.

Nadzienie przełożyć do rękawa cukierniczego, który warto zakręcić wierzchem, aby nadzienie nie wypływało i można było nim nakładać muffiny. Na koniec wystarczy udekorować dżemem.

error: Content is protected !!