Syrop w pędów świerka – domowe lekarstwo

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z dobroczynnych właściwości roślin, które rosną w naszych ogrodach. Zamiast wydawać pieniądze na witaminy z aptek, możemy sami przygotować suplementy, których działanie jest identyczne do tych, które znamy od lat.

Właściwości syropu z pędów świerka

Jeśli nadmiernie męczy Cię zmęczenie i brak sił, wypróbuj ten przepis na syrop. Okazuje się, że młode pędy świerka pomagają organizmowi nie tylko w nabraniu energii, ale również w jego oczyszczaniu z toksyn. Regularne picie syropu dostarcza również cennej witaminy C, tym samym wspomagając system odpornościowy.

Przygotowanie leku wczesną wiosną zapewni idealny leczniczy zapas na jesienno-zimowe dni. Dodatkowo syrop posiada kojące działanie na uporczywy kaszel i niedrożność układu oddechowego, a przy grypie złagodzi również bóle mięśni. Sprawdzi się również podczas stresujących dni, minimalizując jego działanie przywracając równowagę psychiczną.

Przygotowanie syropu

Okres zbioru rozpoczyna się w kwietniu, kiedy natura budzi się z zimowego snu, a na gałęziach świerku pojawiają się pierwsze zielone pędy. Czas na zbiory trwa tylko do czerwca. Trzeba pamiętać, żeby nie zrywać wszystkich pędów z gałęzi, a wybierać te najmniejsze – najlepiej nie przekraczające 5 cm, ponieważ ich struktura nie jest przerośnięta, a ich igły nie są kłujące. Zaleca się wybieranie drzew z dala od miejskiego zgiełku, najlepszym miejscem na udane zbiory okaże się las.

Jak przygotować syrop z pędów świerka?

Do jego wykonania potrzeba: młodych pędów świerka, cukru oraz świeżej cytryny. W większym szklanym pojemniku należy układać warstwowo:

  • opłukane i osuszone pędy (warstwa około 3 cm),
  • cukier (warstwa 1,5 cm),
  • plasterki cytryny.

Całość powtarzamy do momentu zapełnienia naczynia. Na koniec dociskamy wszystkie składniki, przykrywając słoik zawiązanym celofanem. Tak przygotowane naczynie należy odłożyć na nasłonecznione miejsce na trzy tygodnie. Naczynia nie należy wcześniej otwierać, by nie przeszkodzić podczas procedury wysączania soków.

Po wyznaczonym okresie czas na odcedzenie syropu (można wykonać tę czynność przez gazę, aby nie przedostały się drobne kawałki pędów lub cytryny). Otrzymany syrop można rozlać do mniejszych pojemników, ważne jest, aby szczelnie je zamknąć, a następnie przechowywać w lodówce.

Dawkowanie syropu

Syrop ze świeżym pędów świerka ma bardzo przyjemny, lekko słodkawy smak, dzięki czemu zasmakuje nawet najmłodszym domownikom. Zaleca się stosowanie od jednej do trzech łyżek stołowych, które można dodać również do ciepłych napojów, jak herbata. Syrop będzie również idealny jako dodatek do śniadań, można go stosować do naleśników, płatków owsianych lub grzanek z masłem. Idealne lekarstwo na uporczywe objawy przeziębienia, bóle reumatyczne.

Miód z pędów świerka

Jeśli komuś nie wystarcza sam syrop możne również w łatwy sposób wykonać miód. Potrzebujemy:

  • 500 gram cukru oraz pędów świerka,
  • pół litra wody,
  • jedną cytrynę oraz łyżeczkę kwasku cytrynowego.

Pędy świerka należy przełożyć do naczynia i zalać zimną wodą, po czym gotować na małym ogniu przez 20-30 minut. Po tym czasie zdjąć z ognia i dodać pokrojoną w plasterki cytrynę. Całość odstawić na dobę. Drugiego dnia należy dodać cukier i ponownie zagotować na mniejszym ogniu do powstania gęstej masy.

error: Content is protected !!