Z tego przepisu wychodzą puszyste, miękkie i wyśmienicie smakują. Jak zrobić idealne kluski śląskie.
Kluski śląskie to potrawa trafiająca nie tylko do serca Ślązaków, lecz także mieszkańców pozostałych regionów Polski.
Charakteryzują się zwartą, ale jednocześnie dość miękką konsystencją oraz delikatnym smakiem. Na ich korzyść przemawia również krótki, nieskomplikowany przepis.
Niektórzy uważają, że kluski śląskie trafiły do nas z Niemiec, a jednak jest to w pełni polska, a dokładnie śląska potrawa. Prawdopodobnie po raz pierwszy na stołach pojawiły się w Raciborzu już w połowie XIII wieku. Województwa opolskie i śląskie dodały je na listę produktów tradycyjnych.
Potrzebne składniki oraz wykonanie klusek śląskich
By przygotować kluski śląskie, nie potrzebujemy wiele. Wystarczą nam:
- ziemniaki
- mąka ziemniaczana
- jajko
- sól.
Jest to doskonały przepis dla tych, którzy nie przepadają za odmierzaniem, ważeniem i przeliczaniem objętości.
Ilość ziemniaków wybieramy na oko, w zależności od tego ile klusek chcemy uzyskać. Następnie je obieramy i gotujemy. Gdy ziemniaki są już miękkie, odcedzamy je i dokładnie rozgniatamy, jakbyśmy chcieli przygotować purée.
Następnie możemy albo wyłożyć je na stolnicę, albo pozostawić w garnku bądź misce. Powstałą masę dzielimy na 4 części. Jedną z nich zabieramy, a pozostałe po niej miejsce uzupełniamy mąką ziemniaczaną.
Po wstępnym wymieszaniu dodajemy pozostałą część ziemniaków oraz jajko i około pół łyżeczki soli. Wszystko dokładnie wyrabiamy, aż do otrzymania jednolitej masy.
Z powstałego ciasta zaczynamy formować okrągłe kluski.
Możemy je lekko spłaszczyć w dłoniach, po czym tworzymy tradycyjną dziurkę, naciskając palcem na środek kluski. Prawdopodobnie przyczynia się ona do równomiernego gotowania klusek, a także dodaje walorów estetycznych, gdy podajemy kluski z sosem.
Do osolonej i gotującej się już wody wkładamy gotowe kluski. By nie przywarły do dna, należy je zamieszać. Trzeba to jednak zrobić delikatnie, by nie naruszyć ich kształtu.