Skuteczny sposób na wyczyszczenie żeliwnego rusztu pieca

Zaschnięty tłuszcz na żeliwnym ruszcie to problem, z którym trudno sobie poradzić.

Istnieje jednak bardzo szybki i prosty sposób na pozbycie się nieestetycznej powłoki. Nie potrzeba szorować, a tłuszcz rozpuszcza się błyskawicznie. I to bez żadnego wysiłku z Twojej strony. Poznaj sprawdzone sposoby.

Żeliwny ruszt powinno się czyścić regularnie. Pozwoli to na uniknięcie trudnych do usunięcia tłuszczu i brudu. Jeśli jednak nie czyścisz go systematycznie, podpowiemy jak go doprowadzić do stanu idealnego wyglądu. Nasz przewodnik pokaże Ci, że wyczyszczenie rusztu nie jest ani męczące, ani pracochłonne.

Żeliwny ruszt kuchenki gazowej – jak go czyścić?

Wystarczy znać pewne domowe sposoby, aby przekonać się, że wyczyszczenie żeliwnego rusztu nie jest wcale trudne. Przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Dobrym wyborem będzie szczotka z niemetalicznym włosiem lub gąbka z odpowiednio dobranym detergentem. Jeśli w preparacie znajduje się amoniak, zawsze należy przepłukać żeliwne kratki gorącą wodą. Taki zabieg pozwoli na uniknięcie rdzewienia ich powierzchni. Z kratką należy bowiem postępować ostrożnie.

Poznaj 3 popularne i skuteczne sposoby na czyszczenie rusztu żeliwnego

Poniższe sposoby są sprawdzone, dlatego warto je zastosować. Dzięki temu szybko wyczyścisz zabrudzony i zatłuszczony ruszt.

Woda mydlana

Woda z mydła jest bardzo popularnym sposobem na czyszczenie żeliwnego rusztu. Przed przystąpieniem do pracy należy odczekać aż kratka żeliwna ostygnie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie jej w zlewie lub we wannie i zalanie rusztu gorącą wodą w taki sposób, aby kratki zakryła. Następnie należy dodać do wody przygotowanego roztworu mydła i pozostawić kratki  w tym detergencie na okres od 10 do 15 minut.

Po uporaniu się z zabrudzeniami można przystąpić  do szorowania. Resztki brudu i tłuszczu należy wyczyścić szczotką z niemetalowym włosiem. Ostatnim krokiem jest wypłukanie kratek z resztek mydła i dokładne osuszenie.

Soda oczyszczona

Czyszczenie kratek żeliwnych sodą oczyszczoną to także dobry sposób, zalecany przez gospodynie domowe. Co trzeba zrobić?

  • przygotuj mieszankę z trzech części sody oczyszczonej i jednej części wody,
  • wymieszaj, aby uzyskać gęstą pastę,
  • pokryj żeliwny ruszt pastą – do tego celu użyj miękkiej szmatki,
  • pastę z sody i wody pozostaw na ruszcie na około 15-20 minut,
  • po tym czasie zmyj resztki mieszanki – użyj do tego miękkiej szczoteczki do czyszczenia lub szczoteczki do zębów.

Na koniec dokładnie obmyj ruszt żeliwny w ciepłej wodzie i wytrzyj starannie suchą, miękką ścierką.

Ocet winny

Rozcieńczony ocet winny jest także doskonałym sposobem domowym na pozbycie się zalegającego tłuszczu. Wystarczy wymieszać jedną część octu i jedną część wody z butelce, wyposażonej w rozpylacz. Przygotowanym roztworem porządnie spryskaj zabrudzony,  żeliwny ruszt. Pokryte nim kratki pozostaw na 15 minut. Po tym czasie przetrzyj je nawilżoną ściereczką.

Aby zniwelować nieprzyjemny zapach octu, wlej do roztworu kilka kropel aromatycznego olejku eterycznego.

error: Content is protected !!