Jak rozpoznać psychopatę w tłumie – Psychologowie wyjawiają sekrety ich zachowań, które są tuż obok nas.

Osobowość psychopatyczna często bywa niewykrywalna początkowo, ponieważ psychopaci mogą przypominać innych ludzi, a nawet wydawać się bardziej urokliwi i towarzyscy.

Choć powszechnie uważa się, że psychopaci są agresywni i niebezpieczni, w rzeczywistości częściej charakteryzują się zaburzeniami emocjonalnymi. Brak empatii, współczucia, czy sumienia u psychopatów ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Poznanie sposobów rozpoznawania psychopaty jest istotne.

Kiedyś uważano, że psychopaci są całkowicie nieczuli na uczucia innych, ale obecnie wiadomo, że to niekoniecznie prawda. Psychopaci rozumieją uczucia innych, ale nie reagują na nie emocjonalnie. Świadomi możliwości wyrządzenia bólu, nie odczuwają z tego powodu wyrzutów sumienia, co jest ich charakterystyczną cechą. Psychopaci znają zasady funkcjonowania społecznego, ale skupiają się na własnym komforcie i zadowoleniu, często wykazując egoizm.

Socjopatia często jest mylona z psychopatią, lecz to odrębne zaburzenia. Socjopaci mają antyspołeczne tendencje związane z czynnikami społecznymi i środowiskowymi, podczas gdy psychopaci często są czarujący i uwodzicielscy w towarzystwie, dbają o swój wygląd i imponują inteligencją. Uważa się, że cechy psychopatyczne są głównie wrodzone, choć pewne doświadczenia życiowe mogą je nasilać.

Psychiatrzy Hare, Hart i Harpur zaproponowali listę 10 kryteriów do oceny zaburzeń psychopatycznych, w tym brak odpowiedzialności, impulsywność, słabą kontrolę zachowania, antyspołeczne zachowania, wczesne zaburzenia zachowania, skłonność do manipulacji, brak empatii i sumienia, zawyżoną samoocenę, łatwość wypowiedzi i powierzchowny urok.

Natomiast Hervey M. Cleckley w swojej książce „The Mask Of Sanity” opisał psychopatę poprzez listę 16 cech afektywnych i interpersonalnych, w tym konsekwentne powtarzanie zachowań mimo kary, nieumiejętność uczenia się z doświadczeń, brak planów życiowych, rzadkie odczuwanie lęku lub winy, nieprzestrzeganie zasad, ubogie życie emocjonalne, impulsywność, zdolność do robienia wrażenia na innych, ciągłe dążenie do przyjemności, ubóstwo emocjonalnych kontaktów, niemożność dotrzymania obietnic, nieadekwatna motywacja zachowań, brak wyrzutów sumienia, rzadkie próby samobójcze, impulsywne reakcje i nieodpowiedzialność po spożyciu alkoholu.

error: Content is protected !!