Jeśli pierzesz buty w pralce – przestrzegaj koniecznie tych zasad. Będą wyglądały zawsze jak nowe

Nowe buty pod wpływem codziennego użytku potrafią bardzo szybko stracić swój wygląd.

Aby zadbać o zachowanie ich właściwości, należy odpowiednio o nie dbać i regularnie je czyścić. Jednym ze sposobów jest pranie butów w pralce, przed czym jednak przestrzegają niektórzy producenci.

Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Jak prać buty w prace, żeby mogły znów wyglądać jak nowe?

Pranie butów w pralce

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie każdy rodzaj obuwia może być prany w pralce. Przykładowo, buty skórzane czy zamszowe mogą ulec zniszczeniu, za to tym sposobem można wyczyścić np. buty sportowe.

Należy przestrzegać pewnych zasad, które sprawią, że nasze obuwie się nie zniszczy, a po wyjęciu z pralki będzie wyglądać jak nowe!

Do prania w pralce najlepiej nadają się buty wykonane z tkaniny, takie jak np. trampki czy kapcie. Przed czyszczeniem należy wyczyścić ręcznie podeszwę ze wszystkich kamyków i piasku, aby zabezpieczyć pralkę przed uszkodzeniem.

Musimy pamiętać też o wyjęciu sznurówek oraz wkładek. Warto jest również użyć specjalnej torby do prania butów w pralce, co dodatkowo chroni bęben maszyny przed wstrząsami i uderzeniami.

Jeżeli pralka nie posiada specjalnego trybu do prania butów, należy ręcznie ustawić program na nie więcej niż 30 stopni. Lepiej jest użyć żelu lub płynu do prania zamiast proszku, ponieważ proszek może zostawiać na materiale białe ślady i jest trudniejszy do wypłukania.

Aby zachować kształt oraz zapobiegać odklejaniu się podeszwy, najlepiej jest suszyć buty na świeżym powietrzu, np. na balkonie. Nie można jednak wystawiać ich bezpośrednio na słońce, ponieważ mogą się odbarwić.

Przed praniem można też wsypać do każdego z buta jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i zostawić na noc, co pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i przywróci materiałowi biały wygląd.

Pranie butów w pralce jest niezwykle proste i bezpieczne, jeżeli tylko postępujemy według tych kilku zasad!

error: Content is protected !!