Liście lubczyka – nieoceniona przyprawa i zioło lecznicze

Lubczyk posiada szereg leczniczych właściwości. Nadaje smaku codziennym potrawom, ale też jest olbrzymim wsparciem dla zdrowia. Zaletą lubczyku jest jego rodzime pochodzenie.

Liście można uprawiać w przydomowym ogródku lub w większej skrzynce na balkonie albo tarasie. Świeże liście można kupić w sklepach spożywczych, na targu lub w supermarkecie o każdej porze roku. Mają pozytywny wpływ na układ oddechowy, zawierają cenne witaminy i pomagają w odchudzaniu.

Lubczyk świeży lub suszony jako nieoceniona przyprawa

Do przygotowania większości zup potrzebne są wiązanki warzywno-ziołowe. Lubczyk w połączeniu z pietruszką, porem, marchwią i selerem to obowiązkowy zestaw rosołowy. Na bazie tych roślin opiera się większość przepisów na zupy. Z łatwością kupimy świeże liście lubczyku w sklepie spożywczym albo na straganie.

Jeśli chcemy mieć lubczyk zawsze pod ręką, dostępny jest też w postaci sproszkowanej, podobnie jak inne zioła. Lubczyk z torebki nie traci swoich właściwości smakowych. Jest lekko słodkawy, ale wyczuwa się także nutkę goryczy i cierpki posmak. Podczas gotowania wydzielają się olejki z lubczyku. Ułatwiają trawienie, poprawiają metabolizm, przyspieszają spalanie tłuszczu i oczyszczają krew.  Samemu też można przygotować przyprawę z lubczyku.

Domowy przepis na przyprawę z lubczyku

Do samodzielnego przygotowania znakomitej przyprawy na bazie lubczyku potrzebne są następujące składniki:

  • Świeży, zielony lubczyk z łodygami – można wykorzystać 1-2 lub więcej wiązanek,
  • po 1 łyżeczce soli i majeranku (świeży lub suszony majeranek),
  • 400 ml wody,
  • olej słonecznikowy – 2 łyżki.

Zielone liście i łodygi lubczyku należy dokładnie przepłukać zimną wodą, a następnie zmielić na maszynce do mięsa. W przypadku braku maszynki wystarczy dokładne szatkowanie liści i łodyg. Całość gotujemy 15 minut, a potem mieszamy z solą, majerankiem i olejem.

Płynną masę przelewamy do słoika, zakręcamy i obracamy do góry dnem. W ten sposób otrzymujemy gotowy wywar, jaki możemy dodawać do wielu potraw: zup, sosów, mięs, pieczeni, sałatek. Domowa przyprawa na bazie świeżego lubczyku wspaniale oddziałuje na zdrowie, kubki smakowe i nasze samopoczucie.

Ziołowa herbatka z lubczyka na odchudzanie i wspomagająco dla układu oddechowego

Nie wszyscy wiedzą, że lubczyk można też pić. Herbatka ziołowa lub napar ze świeżych liści lubczyku powstaje w prosty sposób. Liście bez łodyg zalewamy w niewielkim garnku wodą i gotujemy przez 10 min. Proporcje to 1 łyżka posiekanych liści na 250 ml wody.

Możemy zagotować większą ilość i przechowywać w lodówce jako napój odtruwający organizm. Duża zawartość witaminy C w lubczyku sprawia, że herbatka pomoże w zapaleniu pęcherza, oczyści drogi moczowe. Także po spożyciu alkoholu doskonale oczyszcza krew i wątrobę. Osoby borykające się ze stanami zapalnymi układu oddechowego też docenią naturalny wywar z lubczyka.

Jak samodzielnie uprawiać lubczyk w domu i w ogrodzie?

Lubczyk doskonale czuje się w polskim klimacie. To roślina znana i doceniana od pokoleń. Zioła wysiewamy z nasion wiosną: w marcu lub kwietniu. Odpowiednia będzie zwykła ziemia uniwersalna lub mieszanka gleby do uprawy ziół. W ogrodzie lubczyk osiąga większe wymiary niż w doniczkach na balkonie. Jednak po oderwaniu liści pojawiają się kolejne, więc przez dłuższy czas można korzystać z zasadzonych roślin.

Można zakupić nasiona w dowolnym sklepie ogrodniczym lub supermarkecie, wsypać garść do doniczki i przykryć ziemią. Rośliny wkrótce zaczną kiełkować. Można też kupić gotową doniczkę z małym lubczykiem i przesadzić go do większej donicy na balkonie. Wówczas dłużej będzie zielony i rozkrzewi się.

Właściwości i zastosowanie lubczyka – podsumowanie

Lubczyk jako świeża roślina lub w postaci sproszkowanej, jako suszona przyprawa wpływa pozytywnie na nasz nastrój i zdrowie. Oto lista zastosowań lubczyku:

  • liście lubczyku wspomagają trawienie, zapobiegają wzdęciom i niestrawności,
  • duża zawartość witaminy C i minerałów sprawia, że korzystnie wpływają na układ moczowy, chronią przed infekcjami,
  • wywar, napary i dodatki z lubczyku oczyszczają organizm ze zbędnych toksyn, np. z alkoholu,
  • produkty na bazie lubczyku wzmacniają odporność, poprawiają pracę kluczowych organów: serca, płuc, wątroby, nerek,
  • charakterystyczny smak liści lubczyku nadaje potrawom wyśmienity charakter i zapach.

error: Content is protected !!