Poznaj pozytywne właściwości liścia laurowego. Szczegóły poniżej.

Liście laurowe kojarzone są przede wszystkim z gastronomią.

Niewiele osób jednak zwraca uwagę na jego właściwości lecznicze i prozdrowotne, które wykorzystywane są na co dzień. Co warto wiedzieć o laurze? Jakie zastosowanie ma ziele laurowe? Przy jakich dolegliwościach warto go stosować?

Liść laurowy – co warto wiedzieć?

Liść laurowy jest powszechnie używany w kuchni zarówno w formie suszonej, jak i mielonej czy na świeżo. Pochodzi z regionów śródziemnomorskich, gdzie wykorzystywany jest także w ziołolecznictwie. W Polsce jego lecznicze właściwości są dopiero odkrywane.

Znany jest przede wszystkim ze swojego przenikliwego aromatu, który jest szczególnie wyczuwalny po jego spaleniu. Medycyna ajurwedyjska zakłada, że tylko ogień może odsłonić prawdziwą moc liścia laurowego. Z wdychania aromatu (nie dymu!) płynie wiele korzyści. W jaki sposób liść laurowy wpływa na organizm?

Zastosowanie liścia laurowego

Właściwości liścia laurowego znane były już w starożytności. Dzisiaj, płynące z niego korzyści są odkrywane na nowo. Liść laurowy wykazuje następujące właściwości:

zwalczające bakterie – ziele laurowe zawiera geraniol, który wykazuje właściwości niwelujące wirusy i bakterie. Jest naturalnym antybiotykiem, który dezynfekuje powietrze. Najlepiej sprawdza się w okresie jesienno-zimowym.

łagodzące ból – liść laurowy jest polecany również osobom cierpiącym na ataki migreny czy bóle stawów. Wdychanie aromatu laurowego wpływa kojąco na psychikę, zmniejszając tym samym uczucie bólu.

wpływające na układ oddechowy – właściwość ta znana była już w medycynie ajurwedyjskiej. Wystarczy umieścić w pokoju palące się liście aby uaktywnić układ oddechowy, rozrzedzić zalegającą wydzielinę, a przede wszystkim wyczyścić płuca i oskrzela. Wspaniałą alternatywą, może okazać się wdychanie olejku laurowego. Stosowany on jest w leczeniu objawów astmy.

redukujące niepokój i zmęczenie – znajdujące się liściu substancje chemiczne w połączeniu z olejkami, działają uspokajająco. Wystarczy zapalić liście i potraktować je jako kadzidełko. Wdychanie aromatu jest silnie odprężające i relaksujące. Warto zaznaczyć, że nie działa usypiająco. Wręcz przeciwnie, pobudza i dodaje energii.

Pozostałe właściwości liścia laurowego

Zwalczanie bakterii czy łagodzenie bólu to nie wszystkie właściwości liścia laurowego. Wielu zielarzy zwraca uwagę, że rzucie lauru pomaga przy problemach żołądkowych. Wywołuje produkcję enzymów, dzięki którym pokarm znacznie szybciej ulega procesom trawiennym. Co więcej działa przeciwzapalnie.

Badania przeprowadzone w 2003 roku udowodniły, że liść laurowy wykazuje podobne właściwości, np. morfiny. Jednym ze składników liścia laurowego jest kwas kawowy, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca – wzmacnia ściany naczyń włosowatych, które wspomagają eliminowanie cholesterolu z organizmu.

Jedne z badań wykazały również, że laur pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2. Jedna ze starych receptur nakazuje połączyć liść laurowy z mlekiem. Preparat ten usuwa bakterie gromadzące się w drogach moczowych, a tym samym zapobiega zapaleniom.

error: Content is protected !!