Piekarz radzi, jak upiec idealny mazurek wielkanocny. Zrób kulinarne wrażenie na swoich gościach

Czym byłaby Wielkanoc bez mazurka?

Na pierwszy rzut oka ta bułka wydaje się prostsza niż święta, ale nawet w jej przypadku wiele rzeczy może pójść nie tak, na przykład jeśli pęknie na powierzchni lub zamieni się w naleśnik. Jednak dzięki wskazówkom profesjonalnego piekarza od teraz zawsze będziesz odnosić sukcesy.

Mazurek musi być bogaty

Pachnąca zapiekana na złocie bułka pełna rodzynek posypana płatkami migdałów od czasów starożytnych była tradycyjną ozdobą wielkanocnego stołu. Gospodynie piekły go zawsze w Wielką Sobotę, aby był gotowy na wielkanocną ucztę. Tego dnia został następnie zaniesiony do kościoła na konsekrację. Wierzono, że konsekrowana maślanka ma magiczną moc i przypisywano jej cudowne działanie. Przyrządzano go z ciasta podobnego do tego na Boże Narodzenie, ale było ono znacznie bogatsze, pełne jajek i często dodawano do niego śmietanę.

Mazurek jako symbol słońca

Tradycyjnie mazurek przygotowywany jest w kształcie bochenka, co również ma znaczenie sięgające czasów pogańskich. Ciasto w kształcie koła ma symbolizować słońce, dlatego krem ​​należy upiec na złoty kolor. Czasami był nawet barwiony szafranem, aby był naprawdę piękny żółty, gdyby nie tyle jajek.

Typowy dla mazurka jest krzyżyk, który kroi się na wyrośniętej bułce. Ma też swoje znaczenie, głównie religijne. Przedstawia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa.

Jak zrobić idealny mazurek według mistrza piekarskiego

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, pieczenie idealnego wypieku może być nauką. W takim razie na pewno przyda się rada piekarza. Co zdaniem profesjonalisty należy zrobić, aby efekt był idealny?

  • Mąkę na ciasto należy zawsze dokładnie przesiać, aby była luźna i nie kleiła się. Przesiana mąka pomaga również drożdżom lepiej pracować w mące.
  • Nie zapomnij użyć składników w temperaturze pokojowej, ciasto będzie lepiej rosło.
  • Ciasto należy dokładnie zagnieść. Najlepiej zrobić to w robocie za pomocą haków do ugniatania, które przy każdym obrocie ładnie napowietrzają ciasto. Ręczne wyrabianie ciasta w misce też ma swój urok, wystarczy użyć twardej miski, która nie wygina się podczas ugniatania – ręce będą bolały znacznie mniej.
  • Stopniowo dodawać składniki. Dozwolone masło dodawać dopiero po połączeniu podstawowych składników, takich jak mąka, cukier, jajka, mleko, drożdże i sól. Pamiętaj, aby drożdże nie miały bezpośredniego kontaktu z solą – sól zabija drożdże, a ciasto nie rośnie.
  • Nie ubijaj ciasta. Każde ciasto na zakwasie, które zawiera drożdże, zasługuje na delikatną pielęgnację po starannym wymieszaniu, aby nie wypadło i zachowało swój kształt i strukturę podczas pieczenia.
  • Ciasto na smarowidło musi leżeć pod ściereczką. Po wymieszaniu podstawowych składników pozostaw je na co najmniej godzinę w miejscu, w którym nie ma dużego przepływu powietrza. Po dodaniu innych składników takich jak rodzynki, kandyzowane owoce itp. musi wyrastać jeszcze przez godzinę, aby wszystko dobrze się połączyło. Po około dwóch godzinach wypoczęte i połączone ciasto jest gotowe do formowania bułek.
  • Aby pasta nie rozlewała się podczas pieczenia i nie zamieniła się w naleśnik, należy stale dokręcać bułkę podczas właściwego wałkowania. Zawsze przy wałkowaniu dobrze jest wsunąć dolny „szew” pod ciasto palcami, tak aby po mozolnym zaciśnięciu na blasze pozostała solidna kulka.
  • Sam wzrost zależy od wielkości i wagi. Około 800 g maślanki może rosnąć przez ponad dwie godziny. Ważne jest, aby spoczywała i unosiła się w miejscu, w którym nie ma dużego przepływu powietrza. Nie wznosi się dobrze na wietrze i jest sztywny. Warto jednak wspomnieć, że prawidłowo dokręcony lubrykant nie zmienia znacząco swojej objętości podczas wyrastania. Zmienia się tylko w piekarniku/piekarniku.

Wypoczęty i lekko wyrośnięte ciasto ​​maślane jest gotowe do pieczenia. Rozsmarować równomiernie na całej powierzchni jajkiem i obficie posypać posiekanymi migdałami. Nożyczkami lub ostrym nożem możesz wyciąć krzyż na środku ciasta. Ma też inny cel niż religijny.

Znak wycięcia pomaga szybciej odparować wodę po umieszczeniu w piekarniku i zmniejsza prawdopodobieństwo, że tłuszcz popęka na bokach. Przekrojenie też jest dobre, bo tłuszcz, który wkładamy do piekarnika z temperatury pokojowej ma tendencję do tzw. odbicia. Powoduje to, że się rozlewa i trudno jest go spłaszczyć w pożądany kok. Nie bójcie się więc kroić przed pieczeniem i śmiało kroić głębiej – podczas pieczenia nacięcie ładnie się zagoi.

Do domowych wypieków zdecydowanie lepiej jest piec mazurek bez termoobiegu, ale najlepiej z górą i dołem. Rozgrzej piekarnik do około 170°C do 180°C . Czas pieczenia to około 40-55 minut (dotyczy to smarowidła o wadze 0,7-1 kg).

Smacznego!

error: Content is protected !!