Czy trening domowy pozwoli pozbyć się bólu pleców. Instrukcje.

Czy trening domowy pozwoli pozbyć się bólu pleców?

Jeśli odczuwasz bóle pleców, czasem wystarczy odpocząć przez kilka dni i unikać intensywnej pracy. Jeśli jednak ból nie znika, należy ustalić jego przyczynę. Niektóre ćwiczenia fizyczne pozwalają zniwelować lekkie deformacje kręgosłupa takie jak skolioza lub zmiany zwyrodnieniowe takiej jak osteochondroza.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają rozciągnąć kręgosłup i wzmocnić podtrzymujące go mięśnie, tak aby utrzymywać go w prawidłowej pozycji.  Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające na plecy mają swoje korzenie w ćwiczeniach jogi.

Podczas ich wykonywania aktywowane są mniejsze mięśnie i ścięgna wokół kręgosłupa, przez co redukują ból pleców związany z nadmiernym stresem krzyżowym. Nawet osoby, które nie mają ciężkiej pracy fizycznej, związanej z podnoszeniem ciężarów, mogą doznawać codziennych przeciążeń kręgosłupa, dlatego warto ćwiczyć zapobiegawczo. 

Ćwiczenie 1.

Połóż się na macie i wyciągnij wyprostowane nogi. Połóż piętę lewej stopy na czubku prawej stopy. Wyprostuj ramiona, przechyl nogi na prawą stronę, a głowę w lewą. Wykonaj ten ruch równolegle i powtórz 10 razy. Zmień pozycję nóg na odwrotną i znów powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 2.

Pozostań w pozycji leżącej na macie z rozłożonymi rękoma. Zegnij kolana i ostrożnie przełóż je na lewą stronę, a głowę odwróć na prawą. Zmieniając strony, powtórz ćwiczenie 20 razy.

Ćwiczenie 3. 

Pozostaw ramiona w wyprostowanej pozycji. Połóż prawą stopę na lewym kolanie i równolegle do głowy przeciągnij ją w lewą stronę. Głowę skieruj na prawo. Ćwiczenie należy zrobić 10 razy, a następnie odwrócić strony i wykonać kolejne 10 powtórzeń. 

Ćwiczenie 4. 

Leżąc na plecach, wyciągnij ręce wzdłuż ciała. Zegnij kolana i oprzyj stopy na macie. Obejmując rękoma zgięte kolana, powoli przyciągnij je do klatki piersiowej. Opuść nogi do pozycji wyjściowej i powtórzy przyciąganie kolan 10 razy. 

Plecy trenowane na kilka sposobów stanowią dobrą ochronę przed bólem i przeciążeniem kręgosłupa.

error: Content is protected !!