To prostsze, niż myślisz: Jak dbać o truskawki, aby co roku dawały obfite plony. Instrukcje.

Kto nie uwielbia smaku przesłodkich truskawek. Te owoce świetnie nadają się do deserów, lub jako słodka, ale zdrowa przekąska.

Truskawki z przydomowego ogródka to jedna z najlepszych rzeczy, jaka może zdarzyć się latem. Jeśli chcesz, aby okres ten obfitował w bogate plony, już teraz musisz dopilnować swojej uprawy.

Aby truskawki mogły prawidłowo rosnąć, niezbędne jest regularne zrywanie wysuszonych liści czy całych pędów. To jednak nie wszystko. Jeśli chcesz latem delektować się słodkimi truskawkami, musisz pamiętać o odpowiednim nawozie. Do jego zrobienia nie potrzebujesz chemicznych środków.

Postaw na naturalne środki, które bez problemu znajdziesz w swoim domu. Z tego nawozu skorzystaj dopiero wiosną w drugim roku od momentu zasadzenia truskawek, już po stopnieniu śniegu. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem nawożenia zerwać wszystkie chwasty.

Czy wiedziałeś, że dobry nawóz stanowi chleb?

Zawarte w nim drożdże stanowią dobry składnik odżywczy, dzięki któremu truskawki rosną duże, a plony są większe. Drożdże odpowiadają także za zakwaszenie gleby, w której chętnie odnajdą się pożyteczne zwierzęta. Jak zrobić taki nawóz? Jest to bardzo proste. Zadbaj o to, aby mieć w domu stary, ususzony chleb.

Zalej go i uważaj, żeby nie unosił się ponad powierzchnię. Zostaw go na około 6 do 10 dni, aby w tym czasie mógł ulec fermentacji. Po tym czasie wytworzy się roztwór, który należy rozcieńczyć wodą, stosując proporcje 1:10.

Rośliną, z której warto zrobić nawóz, jest pokrzywa.

Stanowi ona naturalną barierę ochronną przed szkodnikami, które zagrażają uprawom truskawek. Dodatkowo, dzięki zawartym w tym nawozie azocie i potasie, truskawki będą prawidłowo rosły. Jedyne, czego potrzebujesz do jego wykonania to pokrzywy i wiaderko wody. Pamiętaj, aby ta mieszanka była mieszana 2 razy każdego dnia i rozcieńczona wodą w stosunku 1:20.

Owoce lubią towarzystwo kwaśnego mleka.

Ten składnik dobrze działa na ich prawidłowy rozwój. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto do sfermentowanego mleka dodać popiół drzewny, hummus oraz obornik. Dzięki temu połączeniu uzyskamy odpowiednio kwaśne środowisko, które sprzyja prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi truskawek.

Nie wiesz, jak pozbyć się mszyc? W walce z nimi pomocny może okazać się roztwór z wody i mleka, który po spryskaniu nim rośliny sprawi, że na dobre pozbędziesz się tych szkodników.

Obornik drobiowy to kolejny sposób ma udaną uprawę truskawek.

Dzięki bogatej zawartości azotu truskawki rosną soczyste i duże. Najlepiej stosować obornik w płynnej i rozcieńczać go wodą, w proporcji 1:10. Tak wykonany roztwór najlepiej odstawić na 3 dni zanim się go użyje. Należy go używać tylko do czasu, póki truskawki nie zaczną kwitnąć.

Poznaj sposób, który pozwoli Ci jednocześnie ochronić Twoje plony truskawek i dać im wszystkiego, czego potrzebują do prawidłowego wzrostu. Przygotuj ok. 1-2 litry wrzącej wody, łyżeczkę jodu, szklankę popiołu drzewnego, 2 g proszku kwasu borowego oraz 2 g nadmanganianu potasu.

Przygotowanie rozpocznij od wymieszania popiołu z wodą. Gdy mieszanina ostygnie, dodaj do niej pozostałe składniki. Następnie odsączamy pozostały popiół. Spryskaj truskawki, zadbaj o to, aby liście były wilgotne. Tak przyrządzony nawóz należy używać przed kwitnięciem truskawek.

Ochronę przed szkodnikami i grzybami zapewni mniszek lekarski. W 10 l wody rozpuść 500 g mniszka. Spryskaj tą mieszanką truskawki.
Aby z kolei odstraszyć szkodniki i patogeny, użyj czosnku. W 10 l wody zaparz 2 główki czosnku.

Oto sposoby na naturalne nawozy. Dzięki nim, bez użycia chemii możesz cieszyć się pysznym smakiem soczystych truskawek.

error: Content is protected !!